ΚΡΙΣΣΑΙΟΣ ΧΡΙΣΣΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΥΠΑΛΙΟΥ 4-1

2014-02-25 19:34

Την ήττα με σκορ 4-1 γνώρισε ο Απόλλωνας, που παρατάχτηκε με πολλές ελλείψεις, το Σάββατο στο γήπεδο του Χρισσού από τον Κρισσαίο. Σε ένα παιχνίδι μοιρασμένο σε όλη τη διάρκειά του ο Κρισσαίος κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των παικτών του Ευπαλίου, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και να πετύχει μια ευρεία νίκη. Στο 5΄ ο Απόλλωνας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή του Χρισσού που εκτέλεσε ο Ηλίας Κοντός και η μπάλλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 12΄ σε εκτέλεση κόρνερ ο Γιώργος Αθανασόπουλος προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλλα με κεφαλιά όμως αυτή κατέληξε στα δίχτυα του Βίτσα. Στο 32΄ σε γέμισμα των παικτών του Χρισσού μέσα στην περιοχή ο Κοντογιώργος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας και με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 36΄ ο Απόλλωνας μείωσε σε 2-1 όταν σε εκτέλεση φάουλ του Κώστα Ζέκα από αριστερά ο Λύτρας έκανε λάθος εκτίμηση της πορείας της μπάλλας που πέρασε τη γραμμή του τέρματος όπως υπέδειξε ο βοηθός. Στην αμέσως επόμενη φάση και στο 38΄ και πάλι ο Κοντογιώργος σε ασυννενοησία των παικτών του Απόλλωνα μετά από σέντρα από το κέντρο του γηπέδου και αριστερά, με σουτ στον αέρα έκανε το 3-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες να μειώσει το σκορ με τον Κώστα Ζέκα στο 57΄ όταν μόνος του απέναντι στον Λύτρα μετά από πάσα με το τακουνάκι από τον Γιώργο Αθανασόπουλο έχασε την ισσοροπία του και πλάσσαρε άουτ και στο 76΄ όταν μετά από κόρνερ ο Ηλίας Κοντός με εξουδετερομένο τον τερματοφύλακα του Χρισσού έπιασε κεφαλιά που απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Τσακίρης. Στο 89΄ ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε όταν ο Ταμπάκης κέρδισε την μπάλλα, μετα από λάθος πάσα στο κέντρο του γηπέδου και πλάσσαρε το Βίτσα κάνοντας το τελικό 4-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΥΠΑΛΙΟΥ: *Λάκης Λουκόπουλος*  Αντώνης Βίτσας, Νίκος Καρβέλης, Άντι Καραμπολλάι, Γιώργος Δημάκης, Ηλίας Κοντός, Γιώργος Ζέρβας, Βαγγέλης Αθανασόπουλος  *80΄ Κωνσταντίνιος Ζέρβας*, Κώστας Τσιριμώκος *90΄λ.τ. Βασίλης Παρασκευάς*, Χρήστος Σερεντέλλος *63΄ Νίκος Τσιβελέκας*, Γιώργος Αθανασόπουλος, Κώστας Ζέκας.